Aktuality

arr3MONTÁŽ VÁZÁNÍ ZDARMA PO CELOU SEZÓNU! Po celou sezónu  Vám při výběru jakéhokoliv setu běžek a vázání odborně toto vázání na lyže... arr3GARANCE NEJNIŽŠÍ CENY! Po celou sezonu 2016/2017 vám garantujeme nejnižší cenu na kompletní sortiment!   Pokud najdete v... arr3UŠETŘETE PŘI NÁKUPU ZVÝHODNĚNÝCH SETŮ!Připravili jsme pro Vás nejširší nabídku zvýhodněných setů na běžecké lyžování! Kompletní nabídku... arr3EETPodle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen...

RADY K VÝBĚRU VÝBAVY
Jak vybírat běžky

Jak správně vybírat běžeckou výbavu?

Běžecké lyžování patří k nejoblíbenějším rekreačním zimním sportům nejen dospělých, dětí a juniorů, ale je i nejlepším tréninkem pro rozvoj obecné vytrvalosti v zimních měsících.

Jakou výbavu potřebujeme do bílé stopy? A na kolik nás to všechno přijde? A na co při výběru výbavy nezapomenout?

Jaké lyže vybrat?

Je třeba si odpovědět na zásadní otázku, jakým stylem se chceme na lyžích pohybovat, zda jsme vyznavači klasiky či bruslení.

Klasika vyžaduje vytříbenější techniku a práci s vosky, bruslení je pro posílení dolních končetin výhodnější, nutností jsou ale vhodně upravené trasy pro tento styl.

Fajnšmekři bydlící v zimních střediscích či v jejich blízkosti si mohou dovolit "luxus" speciální výbavy na klasiku i bruslení, sváteční lyžaři dají asi přednost kompromisu, kterým budou univerzály tzv. combi na oba styly, případně zvolí výbavu na jeden z nich.

Zajímavou variantou mohou být (dříve sportovními lyžaři poněkud opovrhované), lyže se šupinami zabraňujícími podkluzování lyží ve stoupáních. Nyní se tyto původně turistické lyže vyrábějí i ve sportovních verzích. Hlavní jejich výhoda spočívá v tom, že odpadá starost s mazáním.

Novinkou posledních let jsou tzv. backcountry, které jsou určeny pro běžkaře, kteří preferují pohyb volnou přírodou v neupravené stopě – jsou širší a stabilnější, nejsou ale určeny pro běh, spíš pro chůzi na lyžích.

A za kolik?

Důležité je,  kolik chceme nebo můžeme do sportovního náčiní investovat.

Pokud nemáte na lyžích závodní ambice vystačíte s obyčejnými sportovními modely.

Solidní běžecké lyže s kvalitní skluznicí v tomto případě pořídíme od hranice 2000,- Kč. K tomu je třeba připočíst cenu vázání – cca 1000,- Kč a slušné boty, které pořídíte za cenu začínající 2500.-Kč. Poslední položkou budou hůlky, za které musíte obětovat asi 700,- Kč.

 • Cestou menšího odporu je obměnit pouze část lyžařské výbavy, ale budete muset posoudit sami, zda se staré vázání vůbec hodí k novým lyžím a jestli jeho životnost není již spíše u konce. Totéž bude platit i o běžeckých botech.
 • Možností jak ušetřit je i nákup lyží, které se k nám dovážejí v hojném počtu především z rakouských půjčoven. Zde se dají najít zajímavé kousky ve slušném stavu a za pěkné ceny.
 • Jinou variantou je počkat na povánoční slevy a případné výprodeje. Záporem je v tomto případě omezenější výběr jak modelů tak velikostí a taky nás většinou už tlačí čas.
 • Úspornou variantou je také nákup zvýhodněných setů.

A jakou délku lyží vybrat?

 • Vždy se řiďte doporučenými délkami, které uvádí výrobci, k určení délky lyže nebudete potřebovat svou výšku, ale svou váhu!
 • S délkou souvisí i váha lyžaře o tomu odpovídající jejich tvrdost.

 • Značkoví výrobci nabízejí navíc u dražších lyží podle vaší váhy modely v provedení soft, medium a stiff.
 • Délkové tabulky najdete ZDE.

Pamatujte na to, že příliš tvrdé lyže vám budou špatně stoupat, příliš měkké se prošlápnou, jsou pomalejší a dříve se na nich sjede vosk.

Lyže na klasiku by měly mít mazací okno (komoru), tedy ideální mazací plochu, jehož velikost určíte následovně:

 • Lyže položíte na rovný povrch, postavíte se na ně v místě vázání. Pod lyže se vsune tenký papírek a prostor ve kterém se s ním dá pohybovat přestavuje ideální mazací okno.

Stejně důležitá jako délka lyží je délka hůlek.

 • Pro bruslení by měly dosahovat k ramenům, na klasiku budou cca o 5 cm kratší.

A jaké vybrat boty na běžky?

Existují dva typy běžkového vázání – NNNRottefellaFischer a SNS -  SalomonAtomic - a vždy platí, že boty s nim musí být kompatibilní.

 • Pokud se chcete věnovat pouze bruslení, zvolíte vysoké boty se zpevněným kotníkem.
 • Pro lyžování oběma styly nabízejí někteří výrobci vysoké boty s odnímatelnou výstuhou svršku, případně boty polovysoké. Podrážka se u tohoto stylu vyznačuje větší tuhostí a pevností.
 • Na klasiku se používají boty nízké, kde kotník je kryt pouze zvýšeným lemem z měkčeného materiálu a podrážka je dostatečně ohebná.

A co si vzít na sebe?

Z dlouhých kalhot lze použít cyklistické kalhoty, a to zateplené i nezateplené, vždy bez cyklistické vložky, tyto tzv. čapáky  jsou na běžky ideální.

 • To samé platí o cyklistických bundách z funkčních materiálů, opatřených zadními kapsami.
 • Samozřejmostí by mělo být i vhodné spodní funkční prádlo.

Množství oblečení volíme podle plánované intenzity a délky zátěže. Jinak se oblékneme na celodenní tůru a jinak na 2-3 hodinový běh.

Přitom nezapomínejme, že pohyb na lyžích (díky tomu, že zaměstnáváte i horní končetiny) je intenzivnější něž cyklistika.

A co ještě patří k výbavě na běžecké lyžování?

 • Správnou intenzitu tréninku vám nejlépe ohlídá vhodný sporttester.
 • V žádném případě nezapomínáme také na doplńování tekutin formou iontových nápojů, a to nejen po výkonu, ale i během výkonu, protože Ztráty tekutin pocením jsou značné.
 • Cyklolahev ve speciálním pásu uložená pod bundou udrží navíc nápoj v přijatelní teplotě.
 • Nezapomínáme ani na vhodné traťovky (gely, tyčinky).

A jak správně namazat?

Mazání běžek je v podání špičkových lyžařských servismanů hotová alchymie.

 

 • Obecně platí, že lyže na bruslení se pouze parafínují. Tuhý vosk - parafín (postačí univerzální), naneseme na skluznici a rozžehlíme speciální žehličkou. Po vytuhnutí se se zvláštní škrabkou oškrabe a skluznice se stáhne kartáčem.
 • U klasiky se mazací komora neparafínuje, naopak, toto místo se odmastí, případně zdrsní jemným smirkem a podle počasí, struktury a teploty sněhu se nanášejí vosky. Obyčejní smrtelníci si ale vystačí s komerčními vosky prodávanými po párech, které svojí teplotní škálou vyhovují dostatečně.

 

ZTRiNzdkZ